Jak przygotować samochód na prawdopodobne mrozy i śnieg.

Jak przygotować samochód na prawdopodobne mrozy i śnieg.

Opony zimowe.

Czas na zmianę ! Jednak, należy pamiętać, że zapewnią swoją skuteczność tylko wtedy, gdy posiadają drobne nacięcia (lamelki). Jeśli ich nie mają, opona zimowa nie obroni nas przed przygodami na drodze nawet, jeśli jej główny bierznik jest ciągle głęboki. Opony zimowe uważa się za spełniające swoje zadanie, jeśli ich wiek nie przekracza pięciu lat. Po tym okresie guma mocno twardnieje i droga hamowania może dramatycznie wzrosnąć.

Ciśnienie w oponach: jeśli nie jest właściwe – odczujemy to na własnej kieszeni. Zbyt niskie ciśnienie, to zawsze zwiększone zużycie paliwa. I gorsza przyczepność.

Pamiętajmy: kiedy temperatura powietrza przekracza 10 st. C droga hamowania w przypadku opon zimowych jest dłuższa, niż opon letnich.

 

Akumulator.

Stan naładowania akumulatora sprawdzony ? Bo często okazuje się, że wymaga doładowania. Dobrze zaopatrzyć się w prostownik. Nie należy dopuszczać do całkowitego rozładowania akumulatora !

Jeśli do tego już dojdzie, trzeba akumulator jak najszybciej naładować do pełna. Jeżeli akumulator wykazuje objawy zużycia po krótkim czasie, zanim kupimy nowy, sprawdźmy koniecznie działanie instalacji elektrycznej samochodu. Żywotność akumulatora zależy przede wszystkim od stanu jej stanu i akcesoriów, jakie są zamontowane w samochodzie.

 

Wycieraczki i szyby.

Wycieraczki nie zbierają wody z szyb ? Są albo zatłuszczone i trzeba płynem do mycia szyb je umyć. Albo – jeśli to nie pomaga (mają ponad 2-3 lata) – kupić nowe. Podobnie, trzeba dokładnie umyć płynem szyby z zewnątrz, aby je odtłuścić. Z wewnątrz również je myjemy, by nie parowały.

 

Płyny.

Płyn do spryskiwaczy zamarza ? Dlatego zawczasu należy przejść na zimowy płyn do spryskiwaczy. Już teraz pojawiają się przymrozki, a spryskanie zamarzniętej rano szyby często wystarcza, by szybko rozmarzła.

Podobnie należy upewnić się, czy w układzie chłodzącym silnika znajduje się płyn odporny na zamarzanie. Jeśli kupiliśmy używany samochód, warto sprawdzić również właściwości płynu hamulcowego.

 

Użyteczne akcesoria.

Warto odszukać w domu lub dokupić akcesoria, które dobrze jest wozić w samochodzie w okresie zimowym: skrobaczkę, miotełkę, małą łopatkę oraz płyn do odmrażania szyb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *