Nowe, bezpieczne przejścia dla pieszych

Nowe, bezpieczne przejścia dla pieszych

 

Zwiedzając jakiś czas temu Japonię zachwyciłem się ciekawymi rozwiązaniami drogowymi, które wprowadzane są w tym kraju od wielu lat. A jak wiadomo, Japonia jest w ścisłej czołówce światowej jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drogach. Spośród wielu rozwiązań zainteresowały mnie krótkie odcinki o chropowatej strukturze umieszczane przed przejściami dla pieszych. Ułatwiają one hamowanie szczególnie podczas deszczu.

 

I oto niewiele musiałem czekać, a niemal identyczne – a nawet lepsze rozwiązania pojawiły się już w Polsce. Pierwsze przejście dla pieszych z czujnikami ruchu, z odblaskami i lampami ostrzegawczymi oraz specjalną nawierzchnią antypoślizgową powstało na ul. Kondratowicza w Warszawie. Podobało się ono na tyle, że szybko zbudowano kolejne w 17 lokalizacjach. Następne są w trakcie budowy.

 

Jak takie przejście działa ? Czujniki ruchu ostrzegają kierowców o ruchu pieszych na przejściu oraz o tym, że pieszy zbliża się do przejścia. Wszystko po to, by kierowca pojazdu miał czas zdjąć nogę z gazu i zahamować. Warto w tym miejscu spojrzeć na nawierzchnię asfaltu przed przejściem. Pokrywa się ją dwuskładnikową żywicą poliuretanową, składającej się z bazy oraz aktywatoram, zaprojektowany w taki sposób, aby móc w połączeniu z różnej wielkości kruszywem boksytowym, stworzyć na nawierzchniach bitumicznych, betonowych, stalowych, a nawet drewnianych – powierzchnię antypoślizgową, skracającą drogę hamowania a nawet ograniczającą rozwijanie na drodze nadmiernych prędkości.

 

Masa żywiczna dopasowuje się do każdego rodzaju kształtu, a także nierówności terenu. Dodatkowo, dzięki odpowiednio dobranemu optymalnemu współczynnikowi wydłużania jest niezwykle odporna na zerwanie i bardzo mocno przytwierdza kruszywo do podłoża, co skutkuje jej bardzo długim czasem eksploatacji.

 

Rozbudowa przejść dla pieszych w taki właśnie sposób to bardzo dobry kierunek.

TAGS :

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *